Formalności po zakupie używanego samochodu

 

Podatek 2%, przerejestrowanie pojazdu i zawarcie umowy ubezpieczenia OC to trzy podstawowe czynności przy zakupie używanego auta w Polsce od osoby prywatnej. Kupując samochód w komisie odpada nam opłacenie podatku, co przy samochodzie o wartości 30 000 zł daje oszczędność 600 zł.

 

 

Deklaracja podatek od czynności cywilno-prawnych

Deklaracja PCC-3. Wypełniamy w urzędzie skarbowym przy zakupie używanego auta od osoby prywatnej.

1. Podatek 2%

Podatek od czynności cywilno-prawnych występuje przy zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej, czyli na umowę kupna-sprzedaży. Z umową idziemy w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego, wypełniamy deklarację PCC-3, płacimy 2% ceny samochodu. Np. przy samochodzie kupionym za 20 tys. zł, płacimy 400 zł.

Deklarację PCC-3 można składać przez internet, bez wizyty w US.

Zdarzyć się może, że wpłacimy podatek 2% na konto urzędu skarbowego, ale zapomnimy wypełnić deklarację - można z tego wybrnąć składając później deklarację wraz z pismem przewodnim wyrażającym tzw. "czynny żal".

Z kolei jeśli złożymy samą deklarację, a nie wpłacimy podatku, urząd upomni się o niego po paru miesiącach, wraz z odsetkami (kilkanaście % na rok) i kosztami upomnienia (kilkanaście pln).

 

Uwaga! Przy zakupie używanego samochodu w komisie na fakturę - np. w naszej firmie - nie płacisz podatku 2%.

 

Wzór dowodu rejestracyjnego

Przykładowy dowód rejestracyjny

2. Przerejestrowanie

W ciągu 30 dni od zakupu samochodu udajemy się do tzw. "wydziału komunikacji" w starostwie powiatowym, aby przerejestrować nabytek. Opłaty to z grubsza 180 zł. Najpierw otrzymamy tzw. "miękki dowód", z którym jeździmy do 30 dni, a także nowe tablice, potem odbierzemy twardy dowód (druga wizyta).

 

Powyższy koszt można obniżyć o ok. połowę nie wymieniając tablic rejestracyjnych, jeśli kupimy samochód zarejestrowany w tym samym powiecie, gdzie mieszkamy. Niemniej tablice i tak trzeba zanieść na chwilę do urzędu w celu naklejenia nowej naklejki.

 

Kiedy nie trzeba zdejmować tablic z samochodu? Tablic nie musielibyśmy demontować, gdyby samochód nie zmieniał właściciela, a tylko byłaby konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego, np. z powodu zmiany adresu właściciela (ale w ramach danego powiatu), albo wyczerpania się miejsca na pieczątki ze stacji diagnostycznej.

A jeśli samochód nie ma ważnego badania technicznego? Wtedy przed wizytą w starostwie powiatowym jedziemy jeszcze do SKP - stacji kontroli pojazdów - na badanie techniczne, koszt na dziś ok. 99 zł przy samochodzie osobowym, a jeśli mamy LPG cena rośnie do 162 zł.

A jeśli ważność badania technicznego upływa "za kilka dni"? Z uwagi na to, że w nowym dowodzie rejestracyjnym będziemy mieli tylko 5 miejsc na "przeglądy", warto jechać na przegląd jeszcze ze starym dowodem, uzyskać w nim pieczątkę z SKP i dopiero ze świeżo wykonanym przeglądem przerejestrować samochód.

Jeśli nie ma OC? Jeżeli kupowany samochód używany nie ma obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, to albo "zmuszamy" właściciela do wykupienia ubezpieczenia przed zawarciem transakcji, albo sami wykupujemy OC na 30 dni w dniu zakupu, albo ryzykujemy karę z UFG.

 

 

 

Rozbity samochód na lawecie

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni nas przed odpowiedzialnością, jeśli do wypadku dojdzie z naszej winy.

3. Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i powinniśmy je otrzymać od poprzedniego właściciela. Możemy na nim jeździć do końca jego ważności, nawet jeśli jest ważne jeszcze pół roku. Ale uwaga! Po upłynięciu daty ważności OC "na poprzedniego właściciela" nie otrzymasz z zakładu ubezpieczeniowego automatycznego wznowienia polisy.

 

Wielu kupujących umawia się ze sprzedającym, że np. będą jeździć na OC przez 14 dni, a potem je wypowiedzą i zawrą nową polisę OC na siebie, co pozwoli poprzedniemu właścicielowi odzyskać część składki.

 

Ubezpieczenie OC bez zniżek bywa drogie. Jeśli byliśmy przezorni, to w "młodych latach" mieliśmy zarejestrowany na siebie motorower i zniżki na OC samochodu sobie wypracowaliśmy. Jeśli nie byliśmy zapobiegliwi, a mamy na karku trzydziestkę - to możemy poszukać towarzystwa ubezpieczeniowego, w którego algorytmie wyliczania składki zaszyte są duże zniżki za wiek kierowcy - i tu przyjdą z pomocą ubezpiecznia direct oferowane przez internet.

 

Przy młodszych samochodach warto rozważyć nieobowiązkową polisę auto casco.

 

Kupując używane auto w Dixi‑Car obowiązkowe OC, jak i opcjonalne AC, możesz wykupić na miejscu.

 

 

Zobacz ofertę sprawdzonych samochodów używanych

 

 

 

Więcej artykułów:

Historie z życia

Co sprawdzić po zakupie?

Formalności po zakupie używanego samochodu